Special Olympics Toronto offers a wide variety of sports for people with intellecutal disabilities throuhgout the year.  Below you will find a list of programs offered in your area.  To register as an athlete please click here.

For additional information please contact: karlaw@specialolympicsontario.com or michaelc@specialolympicsontario.com

 

WINTER/SPRING SPORTSSeptember To May
TORONTO & EAST YORK
SportClub NameLocation/IntersectionDay/Time
Floor HockeyMetro Leafs Floor Hockey Bloor CI: Dufferin/BloorThursday 6:30-9:30 pm
Swimming

Toronto Seals Swim Club

Main Square Community Centre: Main/DanforthMonday 6:30-8:00 pm
Powerlifting Downtown MusclesTidal Crossfit: 1510 Danforth AvenueThursday 7:00-9:00 pm (Jan - June)
Soccer (Ages 7-13)North Toronto Soccer ClubNorthern Secondary School: Eglington/Mt PleasantSundays 11:00-12:00 pm (Jan 24 - March 13)
Soccer (Ages 14-18)North Toronto Soccer ClubNorthern Secondary School: Eglington/Mt PleasantSundays 12:00-1:00 pm  (Jan 24 - March 13)
Active Start (Ages 2-6)Lambton Park Active StartLambton Park Community SchoolWednesday 6:30-8:00 pm (Oct - June)
Active Start & FUNdamentals (Ages 2-12)Regent Park Active Start & FUNdamentalsRegent Park South CC: Queen St E/ Sackville StThursday 6:00-7:00 pm
ETOBICOKE & YORK
SportClub NameLocation/IntersectionDay/Time
Curling Weston Curling ClubWeston Curling Club: Royal York/DixonSunday 3:00-5:00 pm
Snowshoeing Toronto Snowshoe ClubCentennial Park: Rathburn/RenforthWednesday 5:30-6:30 pm
SwimmingEtobicoke Sharks **Currently has a wait list**Gus Ryder Pool: 1 Faustina Dr. - Lakeshore/Kipling Sunday 4:00-5:00 pm
SwimmingWest Toronto Barracudas  **Currently has a wait list**Keele Public School: Keele/North of BloorMonday 6-7:30 pm
Basketball (Youth) Etobicoke StingersCentral Etobicoke High School: Eglinton/KiplingSaturday 10-12:30 pm
Multisport (Bocce, Basketball, Hockey)Ourland Program (Non Competitive) Ourland Community Centre: 18 Our Land AvenueThursday 10:00-11:00 am (May - Sept)
Multisport (Bocce, Basketball, Hockey)Ourland Program (Non Competitive) Ourland Community Centre: 18 Our Land AvenueThursday 10:00-11:00 am (Sept - June)
Rhythmic GymnasticsToronto Rhythmic GymnasticsPerth Avenue School: Dundas West/DupontWednesday 6:00-8:00 pm
NORTH YORK
SportClub NameLocation/Intersection 
Alpine SkiingToronto Ski DemonsNorth York Ski: Sheppard/BathurstWednesday 6:45-8:15 pm
Basketball Grandravine RaptorsYorkdale Secondary School: Dufferin/Orfus Rd.Tuesday 6:30-8:30 pm
Basketball Grandravine RaptorsPierre Laporte Junior School: Keele/WilsonTuesday 6:30-8:30 pm
BasketballReena RattlesnakesReena: Bathurst/SteelesWednesday 6:45-8:15 pm
BasketballRumsey RattlersHolland Bloorview Rehab: Eglinton/BayviewMonday 8:00-9:00 pm
Basketball (Recreational)Bloorview BallersHolland Bloorview Rehab: Eglinton/BayviewSunday 7:00-8:00 pm
Basketball Meta Centre AngelsMeta Centre: Sentinel/FinchThursday 9:30-10:30 am
Swimming North Toronto Penguins North Toronto Memorial Community Centre: Eglinton/AvenueSunday 10:15-11:15 am
SwimmingNorth York Swimming Eels Northview Pool: Finch/BathurstMonday 6:30-8:00 pm
5 Pin Bowling North York Strikers 5 PinNewtonbrock Bowl: Yonge/CummerSunday 10:00am-12:00 pm
10 Pin Bowling Reena Bowling LeagueReena: Bathurst/LawrenceWednesday 7:00-9:00 pm
Track & Field (Year Round)North York Jets Track ClubYork University: Keele CampusWednesday 5:30-7:00 pm
Cricket (Youth 21 & Under)Toronto Cricket ClubParkway Forest Community Centre: Don Mills/SheppardThursday 6:00-7:30 pm
SCARBOROUGH
Floor Hockey Scarboro Cyclones F.H. ClubVariety Village: Danforth/BirchmountTuesday 7:30-8:30 pm
Swimming Variety Village Sunshine SwimVariety Village: Danforth/BirchmountMon/Wed/Thu 6:00-7:30 pm
5 Pin Bowling Scarborough Juniors 5-Pin BowlParkway Bowl: Ellesmere/Victoria ParkSaturday 11:00am-12:30 pm
10 Pin BowlingToronto RoadrunnersKennedy Bowl: Kennedy/LawrenceSaturday 1:00-3:00 pm
Basketball (Ages 30 & Under)Toronto TornadosToronto Pan Am Sports Centre: 875 Morningside AveFridays 6:00-7:30 pm (November Start)
Track & Field (Indoor)Scarborough Panthers T&FVariety Village: Danforth/BirchmountThursday 6:00-8:00 pm
Basketball (Ages 7-21)Megacity BasketballCentenniel College: 75 Ashtonbee RoadSaturday 10:00-12:00 pm
Figure SkatingToronto GlidersCentenniel Ice Galaxy RinkSaturday 5:00-6:00 pm

 

 

SUMMER SPORTSMay to September
TORONTO & EAST YORK
SportClub NameLocation/IntersectionDay/Time
Track & FieldRiverdale RocketsRiverdale park: Broadview/DanforthTuesday 6:30-8:00 pm (begins theTuesday after May long weekend and finished the Tuesday before Labour Day)
SoftballCentral Toronto Blue JaysRyerson Community School: Bathurst/DundasThursday 6:30-8:30 pm
BocceMeta MonarchsMeta Centre: Lawrence/KeeleTuesday 11:00 am-12:00 pm
ETOBICOKE & YORK
SportClub NameIntersectionDay/Time
SoccerEtobicoke SidekicksEtobicoke Collegiate Institute - Islington/BloorMonday 7:00-8:30 pm
Track & FieldEtobicoke Energy Bishop Allen Academy: Royal York/The Queensway Friday 6:00-7:30 pm
SoftballEtobicoke EaglesWedgewood: Burnhamthorpe/Martingrove Tuesday 6:30 - 8:30 pm
NORTH YORK
SportClub NameIntersectionDay/Time
Soccer, Basketball, Bocce (Youth)Don Mills Civitan Strikers Duncan Mill Greenbelt Park - Don Mills/York Mills Friday 6:00-8:00 pm
Soccer Grandravine KickersTrio Sportsplex 601 Cityview Blvd - Teston Rd/400Tuesday 7:00-8:30 pm
Track & Field (Year Round)North York Jets Track ClubYork University: Keele CampusWednesday 5:30-7:00 pm
SoftballNorth York Grandravine WolvesGrandravine: Keele/SheppardThursday 6:30-8:30 pm
SCARBOROUGH
SportClub NameIntersectionDay/Time
SoccerToronto Hawks Tam O'Shanter: Sheppard/BirchmountWednesday 6:30-8:30 pm
SoftballScarborough Sliders Galloway Road Public School: 192 Galloway Rd Tuesday 6:30-8:30 pm

 

Partners In Play Programs
http://play.specialolympicsontario.ca
Soccer:
Lil Strikers 12 week Fall Youth Soccer Program 
Location: Soccer World (176 Cherry St, Toronto, ON M5A 3L1)
Who: Special Olympics Athletes under the age of 14
Time: 8:30am to 9:20am
Cost: $180
Register at: http://go.specialolympicsontario.ca/lilstrikers
U-MSC High-5 Special Needs Team
Location: Milliken Mills Park (4277 14th Ave, Markham, ON L3R 0J2)
Who: Inclusive for all athletes
Time: 6:00pm to 7:00pm
Cost: $95 *Includes jersey, shorts and socks
Register at: http://go.specialolympicsontario.ca/umsc
Further Info: http://www.u-msc.com/Default.asp?id=high-5-special-needs-program&l=1
Basketball:
Special Olympics Ontario Youth Basketball Clinic Hosted by Megacity Basketball
Location: Centennial College Ashtonbee Campus (75 Ashtonbee Rd., Toronto, ON, M1L 4N4)
Who: Special Olympics Ontario athletes 21 and under
Time: 10:00am to 11:30am
Cost: $125 
Register at: http://go.specialolympicsontario.ca/megacity
Further Info: http://www.mbyouth.info/
Special Olympics Ontario 10 week Youth Basketball Development Program hosted by Mumba
Location: Bayview Fairways Public School (255 Bayview Fairways Dr, Thornhill, ON L3T 2Z6)
Who: Special Olympics Ontario athletes 18 and under
Time: 6:30pm to 8:00pm
Cost: $200 *Includes jersey 
Register at: http://go.specialolympicsontario.ca/mumba
Track & Field:
Etobicoke Track Yearly Membership
Location: Bayview Fairways Public School (255 Bayview Fairways Dr, Thornhill, ON L3T 2Z6)
Who: Special Olympics Ontario athletes 18 and under
Dates: The Etobicoke Track Club facilitates workouts each week Monday to Thursday from 5pm to 7pm
Cost: $150/year 
Register at: http://go.specialolympicsontario.ca/etobicoketrackandfield

 

 



 
   |  Privacy Policy  |  Contact Us  | © Special Olympics Toronto